Atrakcje turystyczne Sofii. Co warto zobaczyć.

Atrakcje turystyczne Sofii można zobaczyć w jeden dzień, ponieważ większość z nich zlokalizowana jest blisko siebie.  Jeżeli dodatkowo planujemy odwiedzić muzea, wtedy musimy przeznaczyć na to więcej czasu.

Spacerując ulicami stolicy Bułgarii dało się zauważyć, że nie jest to popularne miejsce podróży. Niewielu było tu zwiedzających być może ze względu na porę, choć marzec był w tym roku wyjątkowo ciepły.  W innych okolicznościach pewnie też  bym się tu nie wybrała, jednak pokusa bardzo tanich biletów pozwoliła odkryć to miasto.

Zwiedzanie zaczynamy przy monumentalnym budynku sofijskiego sądu, zbudowanego w latach 1929-40. Jego fasada posiada 12 kolumn a wejścia strzegą dwa potężne lwy. Z tego miejsca idziemy w kierunku cerkwi św Niedzieli. Dokładna data wzniesienia w tym miejscu pierwszej świątyni nie jest znana. Wiadomo tylko, że była już w XV wieku. Ta wyeksponowana budowlane, widoczna jest z wielu miejsc w mieście, dlatego też niejednokrotnie stanowiła dla nas punkt odniesienia.

 

Atrakcje turystyczne Sofii
Atrakcje turystyczne Sofii – w tle cerkiew św. Niedzieli, z przodu pozostałości dawnego miasta Serdika

 

Kawałek dalej znajduje się stacja metra Serdika. Jest ona o tyle szczególna, że możemy tam oglądać pozostałości starożytnego, trackiego miasta o tej samej nazwie. Jest to kompleks ośmiu ulic z pozostałościami takich budowli jak chrześcijańska bazylika, termy, sześć długich budynków i średniowieczny kościół położonych na obszarze dziewięciu tysięcy metrów kwadratowych.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - pozostałości starożytnej Serdiki
Atrakcje turystyczne Sofii – pozostałości starożytnej Serdiki

 

Atrakcje turystyczne Sofii - pozostałości starożytnej Serdiki
Atrakcje turystyczne Sofii – pozostałości starożytnej Serdiki

Podczas prac wykopaliskowych odkryto mozaiki podłogowe, łaźnie, toalety oraz systemem kanalizacji pochodzący prawdopodobnie z okresu od IV do VI w n. e. W kilku miejscach są także pozostałości z wcześniejszego okresu, datowanego na I do III w n. e. Ciekawy efekt daje częściowo przeszklona kopuła, która przykrywa wykopaliska.

 

Atrakcje turystyczne Sofii
Atrakcje turystyczne Sofii – powyżej w tle Dom Partii

Sercem historycznej Serdiki była malutka cerkiew św. Petki Samardżiskiej, zbudowana w XIV w. Do tego skromnego budynku wychodzi się z podziemnego pasażu handlowego. Mijając częściowo zrekonstruowane ruiny, idziemy w stronę jedynego czynnego meczetu w Sofii. To zbudowany w 1576 r. Bania Baszi Dżamija.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - meczet Banja Baszi Dżamija
Atrakcje turystyczne Sofii – meczet Banja Baszi Dżamija

Po drugiej stronie znajduje się charakterystyczny budynek z dużym zegarem w fasadzie, to tętniąca życiem Centralna Hala Targowa. Natomiast za halą znajduje się jedna z największych w Europie synagog. Ta potężna odrestaurowana budowla pochodzi z 1909 r. Jak podaje przewodnik wznieśli ją potomkowie Żydów sefardyjskich, przybyłych do Bułgarii z Hiszpanii. Wracamy znowu w okolice meczetu.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - synagoga
Atrakcje turystyczne Sofii – synagoga

Tuż za nim znajduje się budynek Łaźni Mineralnych wzniesiony w 1913 r. Budynek zdobiony w biało brązowe pasy z orientalnymi wzorami, nawiązuje do architektury z okresu bizantyjskiego. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - Łaźnia Mineralna
Atrakcje turystyczne Sofii – Łaźnia Mineralna

W oddali widać wysoki cokół a na nim postać kobiety. To bizantyjska księżniczka Zofia, patronka miasta, trzymająca w prawej dłoni laur symbol błogosławieństwa. Na lewej ręce natomiast przysiada sowa, symbolizująca mądrość. Kobieta zwrócona jest w stronę Domu Partii. My też kierujemy się w tę stronę, by następnie skręcić na rozległy plac, gdzie znajduje się pałac prezydencki. Codziennie odbywa się tu widowiskowa zmiana warty.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - zmiana warty prze Pałacem Prezydenckim
Atrakcje turystyczne Sofii – zmiana warty prze Pałacem Prezydenckim

Żołnierze ubrani są w czerwono białe mundury, pochodzące z XIX w. i futrzane czapki. Potężny szary budynek pałacu na planie czworokąta, kryje na swoim dziedzińcu prawdopodobnie najstarszą zachowaną budowlę, pochodzącą z okresu, gdy miasto nosiło nazwę Serdika. To rotunda św. Jerzego. W jej sąsiedztwie znajduje się także odrestaurowana rzymska ulica pochodząca z przełomu III i IV w. n. e.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - rotunda
Atrakcje turystyczne Sofii – rotunda

Na przeciwko pałacu prezydenckiego znajduje się Narodowe Muzeum Archeologiczne, które mieści się w murach Wielkiego Meczetu – Bujuk Dżamija, pochodzącego z końca XV w. W swoich zbiorach posiada eksponaty od czasów antycznych po późne średniowiecze. Za muzeum rozciąga się park miejski, który jest popularnym miejscem spotkań sofijskiej młodzieży.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - Teatr Narodowy
Atrakcje turystyczne Sofii – Teatr Narodowy

Bezpośrednio z parkiem sąsiaduje gmach Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa. To jeden z ładniejszych budynków w mieście, wzniesiony na początku XX w. w styl neoklasycystycznym. Wracając na główny bulwar Cara Oswobodziciela, mijamy dawny pałac carski, w którym mieści się obecnie Narodowa Galeria Sztuki i Muzeum Etnograficznego.  Dalej widać już kolejny obiekt sakralny cerkiew Mikołaja Cudotwórcy, wybudowany w 1913 r.  przez emigrantów rosyjskich.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - pchli targ
Atrakcje turystyczne Sofii – pchli targ

Skręcając w lewo przechodzimy przez pchli targ, obfitujący w liczne wystawy obrazów. Po chwili wychodzimy na rozległy plac Aleksandra Newskiego na środku, którego znajduje się największą na Półwyspie Bałkańskim świątynia, mogąca pomieścić do pięciu tysięcy osób. To sobór Aleksandra Newskiego obiekt, który wznoszony był przez około trzydzieści lat począwszy od 1880 r., wzorowany na neobizantyjskich świątyniach rosyjskich.

 

Atrakcje turystyczne Sofii - sobór Aleksandra Newskiego
Atrakcje turystyczne Sofii – sobór Aleksandra Newskiego

Przy bulwarze Wasilla Lewskiego wznosi się w niewielkim parku neorenesansowy gmach Biblioteki Narodowej z kolumnową fasadą. Nieco dalej jest najstarsza uczelnia w Bułgarii pochodząca z 1888 r. to Uniwersytet Sofijski im Klimenta Ochrydzkiego. Przysiadając z sąsiadującym z uczelnią parku,  mieliśmy możliwość posłuchać dźwięku ludowego instrumentu zwanego gajdą (filmik na funpagu).

 

Atrakcje turystyczne Sofii - Uniwersytet Sofijski
Atrakcje turystyczne Sofii – Uniwersytet Sofijski

Po chwili wytchnienia mijając budynek parlamentu kierujemy się na główny deptak Sofii bulwar Witosza. Jest to bardzo popularne miejsce spotkań obfitujące w restauracje. Co nas tam ciągnie? Pyszna pizza sprzedawana na kawałki tuż obok McDonalda.

Sofia nie wywarła na mnie większego wrażenia, pewnie dlatego, że nie jestem miłośnikiem obiektów sakralnych. Stolica Bułgarii niewątpliwie słynie z wielu świątyń (o niektórych nawet nie wspomniałam). Niemniej jest wiele miejsc godnych zobaczenia, jak np pozostałości dawnego miasta Serdica. Warto również zapoznać się z kulturą oraz skosztować obfitującą w bogate smaki kuchnię bułgarską, o której wspominam w moim poprzednim wpisie. Będąc nie tylko w Sofii ale w Bułgarii, koniecznie trzeba udać się do jednego z najstarszych miast na ziemi, ciągle zamieszkiwanego. Jest ono oddalone 140 km od stolicy, z której można bezpośrednio dojechać tam autobusem. Płowdiw, bo o nim mowa, będzie bohaterem mojego kolejnego wpisu.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Zwiedzanie Płowdiwu,
Sofia w dwa dni – praktyczne informacje,
Nesebyr perełka znad Morza Czarnego.

5 thoughts on “Atrakcje turystyczne Sofii. Co warto zobaczyć.”

  1. Bardzo ciekawy opis zwiedzania Sofii,jà jestem tu juz kilka dni i twój poradnik bardzo mi pomógł. W kilka dni warto zwiedzić muzea w tym kolekcje ikon w krypcie soboru Aleksandra Newskiego, muzeum archeologiczne i wjechać kolejka na grę Vitosha, która rozciąga się nad miastem i daje malowniczy widok na Sofie ( autobus nr 122 )

    1. Gosia,bardzo się cieszę, że zawarte tu informacje okazały się przydatne. Też chciałam wjechać na górę Vitosha, ale niestety w czasie, kiedy byłam w Sofii tam leżał jeszcze śnieg. Dzięki również, za dodatkowe informacje. Pozdrawiam 🙂

  2. Nic dodać nic ująć, bardzo ciekawie opisana stolica Bułgarii. Będąc na miejscu oprócz wspomnianych powyżej gór Vitosha proponuje zajrzeć do dwóch wspaniałych lokali. Мекица & Кафе serwuje przepyszne tradycyjne śniadanie, natomiast w The Hajidragana Tavern spróbujecie specjałów kuchni Bułgarskiej. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z tychże odwiedzonych miejsc https://www.youtube.com/watch?v=j9RwJY4RVvY&t=20s 🙂 🙂

Leave a Reply