Atrakcje turystyczne Lubeki. Lubeka to niemieckie miasto posiadające słowiańskie korzenie. W swojej bogatej historii zasłynęło jako pierwsze miasto w kraju, posiadające port morski. Jako lider Ligi Hanzeatyckiej w XIV w. zyskała miano Królowej Hanzy. Wreszcie z Lubeką związanych jest trzech noblistów oraz wielu artystów i rzemieślników.
Obecnie Lubeka jest średniej wielkości miejscowością z niezwykle malowniczym w części zrekonstruowanym Starym Miastem. Od 1987 r znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Położone jest na niewielkiej wyspie, otoczonej Kanałem Łaba-Trave (zwany też Łaba-Lubeka) i rzeką Trave. Należy do jednego z największych w Europie zespołów architektury gotyckiej. Wystarczy kilka godzin, aby zwiedzić to niezwykłe miejsce.
Przechodząc przez jeden z kilku mostów prowadzących do Starego Miasta z daleka już widać pięknie odnowione kamieniczki. Spacerując wąskimi uliczkami można oglądać budynki, będące przykładem gotyku ceglanego z charakterystycznym schodkowym zwieńczeniem fasady. Najstarsze tego typu obiekty pochodzą z XIII wieku. Do naszych czasów zachowały się również elementy obwarowań miejskich, pochodzących z XIV i XV wieku wraz z dwiema bramami: Holsztyńska i Zamkową.
Brama Holsztyńska to tak naprawdę tylko jedna z czterech części zachowanego zespołu bramnego. Trzy z nich zostały zburzone w XIX w., bo jak uważano, stanowiły barierę w rozwoju miasta. Taki sam los miał również spotkać Bramę Holsztyńską. Jednak dzięki ruchowi obrony zabytków, ostatecznie w 1863 r. podjęto decyzję by zachować i tak znajdującą się w złej kondycji budowlę, i poddać ją renowacji. Dwie kolejne renowacje przeprowadzono na przełomie lat 1933 i 1934 r oraz 2005 i 2006 r.
Obecnie Brama Holsztyńska jest symbolem miasta oraz wspomnieniem jego dawnej świetności. Obok niej znajdują się spichlerze wybudowane na przełomie XVI i XVII wieku, w których składowana była sól. Z kolei Brama Zamkowa pochodząca z XIII w. jest jedną z trzech, które strzegły północny wjazd do miasta.
Najstarszym przykładem świeckiej architektury jest ratusz, zbudowany w XIV w. i przebudowywany w kolejnych stuleciach. Pod koniec XVI w. dobudowano renesansowe schody w stylu holenderskim. Charakterystyczną czarną cegłę, zdobiącą ratusz, wytwarzano poprzez dodanie byczej krwi i popiołu.
Miłośnicy architektury sakralnej również znajdą coś dla siebie, ponieważ znajduje się tutaj aż pięć kościołów dzięki, którym Lubeka otrzymała nazwę Miasta Siedmiu Wież. Dwa z nich posiadają po dwie wieże a reszta po jednej. W XIX wieku wyburzono dwa kościoły oraz klasztor, który pierwotnie był zamkiem.
Podczas II wojny światowej największych zniszczeń dokonał brytyjski nalot w 1942 r. wskutek, którego legło w gruzach ok 20 procent miasta. Jego odbudowa trwała aż do 70 tych lat. Niestety rekonstrukcji dokonano tylko w stosunku do ważniejszych obiektów. Reszta natomiast odbudowana została według ówczesnych standardów.
Tym z czego słynie Lubeka niewątpliwie jest marcepan, wytwarzany tu od 1806 r. Naprzeciwko ratusza znajduje się salon i kawiarnia Niederegger, gdzie można kupić marcepan w najróżniejszych, najbardziej wymyślnych kształtach. Do tego można skosztować likieru marcepanowego i kawy o takim samym smaku. Jest to idealne miejsce na zakup prezentów i pamiątek, które pozwolą na dłużej zachować wspomnienie pobytu w tym wyjątkowo pięknym mieście.
Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się wpis, zachęcam do jej polubienia.
Zapraszam również do odwiedzenia:
Co można zwiedzić w Hamburgu?
Husum atrakcja turystyczna Północnych Niemiec