Atrakcje turystyczne Barcelony można zwiedzić w większości w ciągu trzech dni. Drugi dzień przywitał nas pięknym słońcem, dlatego też naszym pierwszym punktem był spacer nad morze.
Najpierw Placa del Mar a potem promenadą w stronę Port Olimpic. Nawet w styczniu plaża jest czysta i zadbana.


Mniej więcej w połowie drogi skręcamy w głąb miasta. Mijamy 45 m wieżę ciśnień – Torre de les aigues – zaprojektowaną przez Josepa Domenecha i Estapa w stylu modernistycznym. Wzniesiona w latach 1906-1907 ośmioboczna wieża z ceramicznej cegły ozdobiona została mozaiką i zwieńczona stożkowym dachem.
La Barceloneta

Dalej przechodzimy przez dzielnicę La Barceloneta, która została założona w połowie XVIII wieku dla mieszkańców dzielnicy La Ribera, których domy przeznaczono na wojskowe garnizony. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z morzem La Barcenoleta była dzielnicą marynarzy i rybaków o wątpliwej reputacji. Po przekształceniach architektonicznych w XIX i XX w. dzisiejszy obraz tego miejsca, poza układem ulic, niczym nie przypomina oryginału. Spacerując tą dzielnicą czuć niesamowity klimat tego miejsca. Balkony obwieszone praniem, przy którym powiewają różnobarwne flagi również te pro-niepodległościowe. Na dole znajdują się wszelkiego rodzaju sklepy, restauracje, bary i winiarnie.
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie

Mijamy monumentalny budynek centralny Poczty otwarty w 1929 r. przy Placa d’Antonio Lopez i kierujemy się Passeig de Colom w stronę górującego nad barcelońskim portem pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Wzniesiony w 1888 r. ma upamiętniać miejsce powrotu wielkiego odkrywcy z pierwszej wyprawy do Indii. Pomnik ma 60 m wysokości w tym sama statua, przedstawiająca postać Kolumba, zwieńczająca kolumnę mierzy 7 m. Na piedestale umieszczono rzeźby osiem postaci i medalionów a na cokole osiem herbów i płaskorzeźb. Symbolizują one ludzi i wydarzenia związane z z życiem Kolumba i jego wyprawami. W tym miejscu również zaczyna i kończy się najbardziej popularny deptak La Rambla.
Duana de Barcelona

Na spacer La Rambla przyjdzie jeszcze odpowiednia pora. Najpierw idziemy wzdłuż portu mijając Duana de Barcelona to dawny budynek Urzędu Celnego w Barcelonie. Wzniesiony został w latach 1896 – 1902 według projektu Enrica Sagniera i Villavecha w stylu elektycznym z elementami klasycystycznymi, bogato zdobiony przez rzeźbiarza Eusebi Arnau.
Twierdza w Barcelonie

W parku Jardins del Baluard znajdują się najlepiej zachowane średniowieczne mury miejskie wraz z portalem Santa Madrona z połowy XIV w. Twierdza składająca się z 11 baszt została wybudowana w tym miejscu w XVIII w i miała na celu obronę stoczni królewskiej znajdującej się obok. Obiekt obecnie należy do Muzeum Morskiego.
Atrakcje turystyczne Barcelony – Wzgórze Montjuic
Mimo, że można dostać się na jego szczyt kolejką, my decydujemy się dość tam pieszo. Niewysokie bo zaledwie 173 m n. p. m. za to rozległe wzniesienie stanowi świetny punkt widokowy na miasto i port. Chwila odpoczynku w parku przy hotelu Miramar, który urzeka piękną roślinnością i widokami. Dalej ruszamy w stronę zamku Castell de Montjuic. Fortyfikacja budowana od 1640 r. Ostateczny kształt uzyskała po pracach budowlanych z lat 1779 i 1799, wtedy też wyposażona została w 120 armat. Od roku 1714 r. twierdza zaczęła być wykorzystywana jako więzienie również dla więźniów politycznych. Mimo wcześniej wyczytanych informacji o możliwości bezpłatnego zwiedzania. Niestety wstęp jest płatny.

Mijając z lewej strony cały kompleks obiektów olimpijskich kierujemy się w stronę Muzeum Narodowego. Przypadkowo wchodzimy do bardzo urokliwego i zacisznego miejsca znajdującego się pomiędzy muzeum archeologicznym a etnograficznym przy Passeig de Santa Madrona.

Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej w Barcelonie


Z daleka widoczny monumentalny budynek Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej został wzniesiony na potrzeby Wystawy Światowej w roku 1929. W roku 1934 powstało w nim obecne muzeum. Tego typu miejsca potrzebują wielu godzin a może nawet dni aby wszystko dokładnie obejrzeć. Ze względu na brak czasu i sił nie wchodziliśmy do środka. Natomiast jak wiele innych osób podziwialiśmy piękny widok na miasto roztaczający się z jego dziedzińca. Dzień powoli kończył się, mieliśmy więc nadzieję zobaczyć spektakl z udziałem wody i światła – Font Magica. Niestety fontanna była w remoncie co rozczarowało nas niesamowicie.

Po chwili odpoczynku idziemy w stronę Placa d’Espanya, mijając cztery kolumny zbudowane w 2010 r. w bliskim sąsiedztwie tych, które zostały wzniesione w 1929 r. z okazji Światowej Wystawy. Dlaczego zostały zburzone? Symbolizowały cztery czerwone paski na fladze katalońskiej. Z powodów politycznych w trakcie dyktatury Primo de Ribera, zakazane były wszelkie symbole narodowo-wyzwoleńcze. Dlatego też oryginalne kolumny symbol patriotyzmu i jedności jeszcze przed Wystawą Światową zostały rozebrane. Obecne nawiązujące do jońskiego stylu, zbliżone są do modernistycznego projektu Josepa Puig i Cadafalch. Dalej mijamy dwie 47 metrowe wieże weneckie również zbudowane w 1929 r. wzorowane na weneckiej dzwonnicy św. Marka.
Plaça d’Espanya w Barcelonie

Jednym z głównych placów w Barcelonie jest Plaça d’Espanya z wielką fontanną wzniesioną z według projektu Josepha Marii Jujola i rzeźbami wykonanymi przez Miquela Blaya. Obok znajduje się Arenas de Barcelona wzniesiona w 1900 r. w stylu mauretańskim dawna arena walk byków. Obecnie znajduje się tam centrum handlowe.
Zapraszam Cię do ostatniej relacji z cyklu Barcelona w trzy dni. Ostatni dzień zaplanowałam trasę szlakiem architektury Antonia Gaudiego ale nie tylko…