Atrakcje turystyczne Barcelony w trzy dni – część 2

Atrakcje turystyczne Barcelony można zwiedzić w większości w ciągu trzech dni. Drugi dzień przywitał nas pięknym słońcem, dlatego też naszym pierwszym punktem był spacer nad morze.

Najpierw Placa del Mar a potem promenadą w stronę Port Olimpic. Nawet w styczniu plaża jest czysta i zadbana.

 

Plaża w Barcelonie
Atrakcje turystyczne Barcelony – plaża

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - wieża ciśnień
Atrakcje turystyczne Barcelony – wieża ciśnień

Mniej więcej w połowie drogi skręcamy w głąb miasta. Mijamy 45 m wieżę ciśnień – Torre de les aigues – zaprojektowaną przez Josepa Domenecha i Estapa w stylu modernistycznym. Wzniesiona w latach 1906-1907 ośmioboczna wieża z ceramicznej cegły ozdobiona została mozaiką i zwieńczona stożkowym dachem.

La Barceloneta

Atrakcje turystyczne Barcelony - La Barcenoleta
Atrakcje turystyczne Barcelony – La Barcenoleta

Dalej przechodzimy przez dzielnicę La Barceloneta, która została założona w połowie XVIII wieku dla mieszkańców dzielnicy La Ribera, których domy przeznaczono na wojskowe garnizony. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z morzem La Barcenoleta była dzielnicą marynarzy i rybaków o wątpliwej reputacji. Po przekształceniach architektonicznych w XIX i XX w. dzisiejszy obraz tego miejsca, poza układem ulic, niczym nie przypomina oryginału. Spacerując tą dzielnicą czuć niesamowity klimat tego miejsca. Balkony obwieszone praniem, przy którym powiewają różnobarwne flagi również te pro-niepodległościowe. Na dole znajdują się wszelkiego rodzaju sklepy, restauracje, bary i winiarnie.

Pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie

Atrakcje turystyczne Barcelony - pomnik Krzysztofa Kolumba
Atrakcje turystyczne Barcelony – pomnik Krzysztofa Kolumba

 

Mijamy monumentalny budynek centralny Poczty otwarty w 1929 r. przy Placa d’Antonio Lopez i kierujemy się Passeig de Colom w stronę górującego nad barcelońskim portem pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Wzniesiony w 1888 r. ma upamiętniać miejsce powrotu wielkiego odkrywcy z pierwszej wyprawy do Indii. Pomnik ma 60 m wysokości w tym sama statua, przedstawiająca postać Kolumba, zwieńczająca kolumnę mierzy 7 m. Na piedestale umieszczono rzeźby osiem postaci i medalionów a na cokole osiem herbów i płaskorzeźb. Symbolizują one ludzi i wydarzenia związane z z życiem Kolumba i jego wyprawami. W tym miejscu również zaczyna i kończy się najbardziej popularny deptak La Rambla.

 

Duana de Barcelona

 

Pomnik Krzysztofa Kolumba i dawny budynek Urzędu Celnego w Barcelonie
Atrakcje turystyczne Barcelony – pomnik Krzysztofa Kolumba i dawny budynek Urzędu Celnego w Barcelonie

Na spacer La Rambla przyjdzie jeszcze odpowiednia pora. Najpierw idziemy wzdłuż portu mijając Duana de Barcelona to dawny budynek Urzędu Celnego w Barcelonie. Wzniesiony został w latach 1896 – 1902 według projektu Enrica Sagniera i Villavecha w stylu elektycznym z elementami klasycystycznymi, bogato zdobiony przez rzeźbiarza Eusebi Arnau.

 

Twierdza w Barcelonie

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - twierdza w parku Jardins del Baluard w Barcelonie
Atrakcje turystyczne Barcelony – twierdza w parku Jardins del Baluard w Barcelonie

 

W parku Jardins del Baluard znajdują się najlepiej zachowane średniowieczne mury miejskie wraz z portalem Santa Madrona z połowy XIV w. Twierdza składająca się z 11 baszt została wybudowana w tym miejscu w XVIII w i miała na celu obronę stoczni królewskiej znajdującej się obok. Obiekt obecnie należy do Muzeum Morskiego.

Atrakcje turystyczne Barcelony – Wzgórze Montjuic

Mimo, że można dostać się na jego szczyt  kolejką, my decydujemy się dość tam pieszo. Niewysokie bo zaledwie 173 m n. p. m. za to rozległe wzniesienie stanowi świetny punkt widokowy na miasto i port. Chwila odpoczynku w parku przy hotelu Miramar, który urzeka piękną roślinnością i widokami. Dalej ruszamy w stronę zamku  Castell de Montjuic. Fortyfikacja budowana od 1640 r. Ostateczny kształt uzyskała po pracach budowlanych z lat 1779 i 1799, wtedy też wyposażona została w 120 armat. Od roku 1714 r. twierdza zaczęła być wykorzystywana jako więzienie również dla więźniów politycznych. Mimo wcześniej wyczytanych informacji o możliwości bezpłatnego zwiedzania. Niestety wstęp jest płatny.

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - Castell de Montjuic w Barcelonie
Atrakcje turystyczne Barcelony – Castell de Montjuic w Barcelonie

Mijając z lewej strony cały kompleks obiektów olimpijskich kierujemy się w stronę Muzeum Narodowego. Przypadkowo wchodzimy do bardzo urokliwego i zacisznego miejsca znajdującego się pomiędzy muzeum archeologicznym a etnograficznym przy Passeig de Santa Madrona.

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - widok ze wzgórza Montjuic w Barcelonie
Atrakcje turystyczne Barcelony – widok ze wzgórza Montjuic w Barcelonie

 

Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej w Barcelonie

 

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej
Atrakcje turystyczne Barcelony – Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej

 

Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej w Barcelonie

 

Z daleka widoczny monumentalny budynek Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej został wzniesiony na potrzeby Wystawy Światowej w roku 1929. W roku 1934 powstało w nim obecne muzeum. Tego typu miejsca potrzebują wielu godzin a może nawet dni aby wszystko dokładnie obejrzeć. Ze względu na brak czasu i sił nie wchodziliśmy do środka. Natomiast jak wiele innych osób podziwialiśmy piękny widok na miasto roztaczający się z jego dziedzińca. Dzień powoli kończył się, mieliśmy więc nadzieję zobaczyć spektakl z udziałem wody i światła – Font Magica. Niestety fontanna była w remoncie co rozczarowało nas niesamowicie.

 

Atrakcje turystyczne Barcelony - widok na Placa d'Espanya
Atrakcje turystyczne Barcelony – widok na Placa d’Espanya

 

Po chwili odpoczynku idziemy w stronę Placa d’Espanya, mijając cztery kolumny zbudowane w 2010 r. w bliskim sąsiedztwie tych, które zostały wzniesione w 1929 r. z okazji Światowej Wystawy. Dlaczego zostały zburzone? Symbolizowały cztery czerwone paski na fladze katalońskiej. Z powodów politycznych w trakcie dyktatury Primo de Ribera, zakazane były wszelkie symbole narodowo-wyzwoleńcze. Dlatego też oryginalne kolumny symbol patriotyzmu i jedności jeszcze przed Wystawą Światową zostały rozebrane. Obecne nawiązujące do jońskiego stylu, zbliżone są do modernistycznego projektu Josepa Puig i Cadafalch. Dalej mijamy dwie 47 metrowe wieże weneckie również zbudowane w 1929 r. wzorowane na weneckiej dzwonnicy św. Marka.

 

Plaça d’Espanya w Barcelonie

Atrakcje turystyczne Barcelony - Arenas de Barcelona
Atrakcje turystyczne Barcelony – Arenas de Barcelona

Jednym z głównych placów w Barcelonie jest Plaça d’Espanya z wielką fontanną wzniesioną z według projektu Josepha Marii Jujola i rzeźbami wykonanymi przez Miquela Blaya. Obok znajduje się Arenas de Barcelona wzniesiona w 1900 r. w stylu mauretańskim dawna arena walk byków. Obecnie znajduje się tam centrum handlowe.

Zapraszam Cię do ostatniej relacji z cyklu Barcelona w trzy dni. Ostatni dzień zaplanowałam trasę szlakiem architektury Antonia Gaudiego ale nie tylko…

Leave a Reply