Akwedukt w Lizbonie

Akwedukt w Lizbonie.  Zdecydowaliśmy się na pieszą wycieczkę po mniej znanych ulicach Lizbony prowadzących do Akweduktu, jednego z najbardziej niezwykłych przykładów XVIII-wiecznej inżynierii portugalskiej.

Od rana padało i dzień nie zapowiadał się zachęcająco. Odwiedzając kolejne pastelerie, wyczekiwaliśmy przebłysku słońca, aż wreszcie po południu przejaśniło się i ruszyliśmy we wspomnianą wycieczkę.

Akwedukt w Lizbonie
Akwedukt w Lizbonie
Akwedukt w Lizbonie
Akwedukt w Lizbonie

Lizbona od zawsze cierpiała z powodu braku wody pitnej. Ze względu na bliskość ujścia rzeki Tag do oceanu woda nie była zdatna do picia, a jedyne czynne źródło znajdowało się w dzielnicy Alfama. Z tego powodu Król Jan V polecił zbudować akwedukt, który dostarczałby wodę z oddalonego niecałe 20 km regionu Canecas. Projekt został opłacony z tymczasowo nałożonego podatku od sprzedaży wołowiny, oliwy z oliwek, wina i innych produktów.

Akwedukt w Lizbonie
Akwedukt w Lizbonie

Budowę akweduktu rozpoczęto w 1731 r. W 1744 r. zakończono budowę odcinka nad doliną Alicantra, gdzie wzniesiono 35 łuków na odcinku 941 m., z którego najwyższy osiągnął wysokość 65 m i szerokość ponad 28 m. Wiele z nich nawiązuje do stylu gotyckiego. W 1748 r., mimo że akwedukt nie był jeszcze skończony, zaczął już dostarczać wodę do miasta. Cały system przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 r. W połowie XIX w akwedukt wraz z całą siecią kanałów osiągnął długość 58 km i dzięki niemu w mieście powstało wiele publicznych studni.

Studnia Chafariz da Esperanca w Lizbonie

Studnia Chafariz da Esperanca w Lizbonie
Studnia Chafariz da Esperanca w Lizbonie

Wśród nich znajdująca się blisko naszej miejscówki Chafariz da Esperanca – studnia zbudowana w 1768 r. według projektu Carlosa Mardela. Jest to dwupiętrowy obiekt w barokowym stylu, który  posiada dwa wodopoje. Ze względu na zachowanie higieny dolny wodopój przeznaczony był dla zwierząt a górny dla ludzi.

Akwedukt w Lizbonie z mroczną historią w tle

Z akweduktem łączy się pewna XIX wieczna mroczna historia. Z pochodzenia Hiszpan – Diogo Allves w latach 1836-1940 najpierw rabował a następnie wrzucał swoje ofiary do wodociągu symulując samobójstwo. Po tym jak zamordował lekarza i jego rodzinę został złapany w 1840 r. Postawiono mu zarzut zabicia ponad 70 osób, a następnie skazano na śmierć przez powieszenie w dniu 19 lutego 1841 r. Był on jedną z ostatnich osób skazanych na śmierć w Portugalii. Prawdopodobnie do chwili obecnej jego głowa znajduje się w słoju z formaliną w Muzeum Medycyny w Lizbonie.

Cieszę się, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Zapraszam również do odwiedzenia:

Co warto zobaczyć w Lizbonie

3 thoughts on “Akwedukt w Lizbonie”

Leave a Reply