Sofia w dwa dni – praktyczne informacje

Sofia w dwa dni to idealny czas, aby zobaczyć wszystkie ciekawsze miejsca w stolicy Bułgarii.

Na lotnisku

Naszą przygodę rozpoczęliśmy jak zwykle z lotniska Berlin Schonefelde. Cena za bilet w obie strony nie przekraczała 18 euro. Biorąc pod uwagę godzinną różnicę czasową, lot do Sofii trwał około 2,5 godziny. W rzeczywistości było to 1,5 godziny. W Sofii wylądowaliśmy na drugim terminalu, przy którym znajduje się początkowa stacja metra. Aby do niego dotrzeć wystarczy iść zgodnie z niebieską linią, namalowaną na podłodze. Z kolei czerwona linia poprowadzi nas do przystanku autobusowego. Nie da się ich nie zauważyć. Lotnisko oddalone jest od centrum około 9 km. Pomiędzy dwoma terminalami kursuje bezpłatny autobus.

 

Sofia w dwa dni - praktyczne informacje
Sofia w dwa dni – praktyczne informacje

 

Sofia w dwa dni - biletomat
Sofia w dwa dni – biletomat

 

Walutą w Bułgarii są lewy, dlatego w pierwszej kolejności musieliśmy wymienić pieniądze w kantorze na lotnisku. Warto w tym miejscu dodać, że najbezpieczniej i po najlepszym kursie wymienia się pieniądze w bankach lub w hotelach. Często w kantorach doliczana jest prowizja za wymianę. Aby jej uniknąć należy szukać tych z informacją no commission.

Komunikacja miejska

Zaopatrzeni w lokalną walutę przystąpiliśmy do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Można je kupić w biletomatach  lub kioskach rozmieszczonych na stacjach metra. Bilet jednorazowy  kosztuje 1,6 lewa i ważny jest przez 30 minut. Niestety w ramach tego biletu nie można się przesiąść na inny środek transportu. Bilet całodobowy za 4 lewy ważny jest tylko do północy. Każdorazowo gdy chcemy jechać metrem, musimy dać ten bilet do skanowania w okienku, które na każdej stacji znajduje się tuż przy bramkach. Następnie po włożeniu biletu do otworu poniżej czerwonego światełka otwierają nam się bramki i możemy kontynuować naszą podróż.

 

Sofia w dwa dni - komunikacja miejska
Sofia w dwa dni – komunikacja miejska

Serdika jest stacją, gdzie krzyżują się dwie linie metra. Z tego miejsca idziemy na tramwaj. Jeżeli mamy bilet jednorazowy kasujemy go w małych czerwonych lub żółtych kasownikach, które znajdują się nad siedzeniami. Można też kupić bilet u kierowcy lub w urządzeniu znajdującym się z przodu tramwaju.
Nocleg mieliśmy w hotelu Forum z fantastycznym śniadaniem za 44 euro za trzy noce za osobę. Dodatkowo z bardzo sympatycznym i pomocnym personelem.

Co warto spróbować?

Spędzając wieczór w tawernie o wdzięcznej nazwie Ruchenitsa, mogliśmy obserwować jak miejscowi bawią się przy dźwiękach muzyki na żywo. Trzymając się za ręce, tworzyli wokół stołów długi korowód i przy skocznych rytmach, przesuwając się z lewa do prawa, wykonywali układ skomplikowanych kroków. Było to bardzo interesujące widowisko, pokazujące jak przypadkowe osoby potrafią się wspólnie bawić.

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Warto odwiedzić jedną z wielu tawern i spróbować bułgarska kuchni, która słynie z grillowanych mięs, warzyw i zup. Próbowaliśmy słynną sałatkę szopską oraz  popularne potrawy mięsne jak gjuwecz czy kawarma, oba serwowane w glinianych naczyniach. Nie można również zapomnieć o bułgarskich słodkościach, takich jak baklava często przekładanej masą z orzechów. Z kolei banicę – rodzaj bułgarskiego zapiekanego placka, przekładanego serem sirene, można kupić w licznych budkach w całym mieście. W malutkich budkach znajdujących się tuż nad chodnikiem, można kupić również świeżo wyciskane soki i wiele innych produktów.

 

Sofia w dwa dni - budki
Sofia w dwa dni – budki

Jakie pamiątki przywieźć z Sofii. Oprócz świetnych win, oliwek i pysznych słodkości natknęłam się tu podobnie jak w Nesebyrze na wyroby różane. Konfitury z płatków róży, olejki i przepięknie pachnące mydełka w różnych kształtach.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się wpis, proszę polub ją. Jednocześnie zapraszam Cię na mojego fanpage, gdzie jest więcej zdjęć i film z pobytu w Bułgarii.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Zwiedzanie Płowdiwu,
Atrakcje turystyczne Sofii,
Nesebyr perełka znad Morza Czarnego.

6 thoughts on “Sofia w dwa dni – praktyczne informacje”

  1. Świetny wpis pełen praktycznych wskazówek. Nigdy nie brałam pod uwagę tego kierunku, jako miejsca wyjazdu turystycznego – Twój wpis sprawił, że zmieniam zdanie :D.

  2. Dziękuję za praktyczne porady. To ważne. W Bułgarii dwa razy już byłem, ale nie w Sofii, więc najcenniejsze dla mnie informacje dotyczą transportu.

    1. Zazdroszczę Ci. Też miałam wielką ochotę skoczyć w góry. Niestety w marcu był jeszcze śnieg. Co do angielskiego to nie było problemu poza jednym razem, gdy poszliśmy do typowo bułgarskiej knajpy. Tam koleżanka dogadała się po rusku.

Dodaj komentarz