Sofia w dwa dni – praktyczne informacje

Sofia w dwa dni to idealny czas, aby zobaczyć wszystkie ciekawsze miejsca w stolicy Bułgarii.

Na lotnisku

Naszą przygodę rozpoczęliśmy jak zwykle z lotniska Berlin Schonefelde. Cena za bilet w obie strony nie przekraczała 18 euro. Biorąc pod uwagę godzinną różnicę czasową, lot do Sofii trwał około 2,5 godziny. W rzeczywistości było to 1,5 godziny. W Sofii wylądowaliśmy na drugim terminalu, przy którym znajduje się początkowa stacja metra. Aby do niego dotrzeć wystarczy iść zgodnie z niebieską linią, namalowaną na podłodze. Z kolei czerwona linia poprowadzi nas do przystanku autobusowego. Nie da się ich nie zauważyć. Lotnisko oddalone jest od centrum około 9 km. Pomiędzy dwoma terminalami kursuje bezpłatny autobus.

 

Sofia w dwa dni - praktyczne informacje
Sofia w dwa dni – praktyczne informacje

 

Sofia w dwa dni - biletomat
Sofia w dwa dni – biletomat

 

Walutą w Bułgarii są lewy, dlatego w pierwszej kolejności musieliśmy wymienić pieniądze w kantorze na lotnisku. Warto w tym miejscu dodać, że najbezpieczniej i po najlepszym kursie wymienia się pieniądze w bankach lub w hotelach. Często w kantorach doliczana jest prowizja za wymianę. Aby jej uniknąć należy szukać tych z informacją no commission.

Komunikacja miejska

Zaopatrzeni w lokalną walutę przystąpiliśmy do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Można je kupić w biletomatach  lub kioskach rozmieszczonych na stacjach metra. Bilet jednorazowy  kosztuje 1,6 lewa i ważny jest przez 30 minut. Niestety w ramach tego biletu nie można się przesiąść na inny środek transportu. Bilet całodobowy za 4 lewy ważny jest tylko do północy. Każdorazowo gdy chcemy jechać metrem, musimy dać ten bilet do skanowania w okienku, które na każdej stacji znajduje się tuż przy bramkach. Następnie po włożeniu biletu do otworu poniżej czerwonego światełka otwierają nam się bramki i możemy kontynuować naszą podróż.

 

Sofia w dwa dni - komunikacja miejska
Sofia w dwa dni – komunikacja miejska

Serdika jest stacją, gdzie krzyżują się dwie linie metra. Z tego miejsca idziemy na tramwaj. Jeżeli mamy bilet jednorazowy kasujemy go w małych czerwonych lub żółtych kasownikach, które znajdują się nad siedzeniami. Można też kupić bilet u kierowcy lub w urządzeniu znajdującym się z przodu tramwaju.
Nocleg mieliśmy w hotelu Forum z fantastycznym śniadaniem za 44 euro za trzy noce za osobę. Dodatkowo z bardzo sympatycznym i pomocnym personelem.

Co warto spróbować?

Spędzając wieczór w tawernie o wdzięcznej nazwie Ruchenitsa, mogliśmy obserwować jak miejscowi bawią się przy dźwiękach muzyki na żywo. Trzymając się za ręce, tworzyli wokół stołów długi korowód i przy skocznych rytmach, przesuwając się z lewa do prawa, wykonywali układ skomplikowanych kroków. Było to bardzo interesujące widowisko, pokazujące jak przypadkowe osoby potrafią się wspólnie bawić.

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Sofia w dwa dni - co zjeść?
Sofia w dwa dni – co zjeść?

 

Warto odwiedzić jedną z wielu tawern i spróbować bułgarska kuchni, która słynie z grillowanych mięs, warzyw i zup. Próbowaliśmy słynną sałatkę szopską oraz  popularne potrawy mięsne jak gjuwecz czy kawarma, oba serwowane w glinianych naczyniach. Nie można również zapomnieć o bułgarskich słodkościach, takich jak baklava często przekładanej masą z orzechów. Z kolei banicę – rodzaj bułgarskiego zapiekanego placka, przekładanego serem sirene, można kupić w licznych budkach w całym mieście. W malutkich budkach znajdujących się tuż nad chodnikiem, można kupić również świeżo wyciskane soki i wiele innych produktów.

 

Sofia w dwa dni - budki
Sofia w dwa dni – budki

Jakie pamiątki przywieźć z Sofii. Oprócz świetnych win, oliwek i pysznych słodkości natknęłam się tu podobnie jak w Nesebyrze na wyroby różane. Konfitury z płatków róży, olejki i przepięknie pachnące mydełka w różnych kształtach.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał ci się wpis, proszę polub ją. Jednocześnie zapraszam Cię na mojego fanpage, gdzie jest więcej zdjęć i film z pobytu w Bułgarii.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Zwiedzanie Płowdiwu,
Atrakcje turystyczne Sofii,
Nesebyr perełka znad Morza Czarnego.

8 thoughts on “Sofia w dwa dni – praktyczne informacje”

  1. Świetny wpis pełen praktycznych wskazówek. Nigdy nie brałam pod uwagę tego kierunku, jako miejsca wyjazdu turystycznego – Twój wpis sprawił, że zmieniam zdanie :D.

  2. Dziękuję za praktyczne porady. To ważne. W Bułgarii dwa razy już byłem, ale nie w Sofii, więc najcenniejsze dla mnie informacje dotyczą transportu.

  3. Do Soffi lece w następnym miesiącu, a stamtąd ruszam pochodzić po górach. Już nie moge się doczekać! A jak z dogadaniem się? Wystarczy angielski? 🙂

    1. Zazdroszczę Ci. Też miałam wielką ochotę skoczyć w góry. Niestety w marcu był jeszcze śnieg. Co do angielskiego to nie było problemu poza jednym razem, gdy poszliśmy do typowo bułgarskiej knajpy. Tam koleżanka dogadała się po rusku.

  4. Od jakiegoś czasu szukam informacji na temat Sofii, ponieważ prawdopodobnie będę musiała się tam przeprowadzić na 3 lata. Nie ukrywam, że jestem przerażona tym faktem, ponieważ każdy mi mówi, że będzie to cofnięcie się w czasie o 10 lat! Czy miałaś takie wrażenie będąc tam?

    Swoją drogą, również prowadzę bloga o podróżach. Zapraszam jeśli interesują Cię Stany i inne ciekawe zakątki 🙂 https://heartevelina.com

    1. W Sofii spędziłam tylko kilka dni. Może nie jest to miejsce, w którym chciałabym zamieszkać, jednak stwierdzenie, że będzie to cofnięcie o 10 lat, myślę, że to mocna przesada. Każde miejsce ma swoje plusy i minusy. Dużym plusem jest piękna kultura, sposób w jaki mieszkańcy Sofii spędzają wolny czas. Smakowita kuchnia i z pewnością wiele innych aspektów, które na pewno dostrzeżesz podczas dłuższego pobytu. Do tego w Bułgarii jest tyle pięknych miejsc, które będziesz mogła zobaczyć, że już teraz Ci tego zazdroszczę. Życzę powodzenia i pozytywnego nastawienia.

Leave a Reply