Nesebyr

Nesebyr – perełka znad Morza Czarnego

Nad wybrzeżem Morza Czarnego kilka kilometrów od Słonecznego Brzegu znajduje się niewielkie miasteczko Nesebyr. Z pewnością jest to jedno z ładniejszych miasteczek na wybrzeżu. Będąc w pobliżu warto poświęcić mu kilka godzin. Najłatwiej dostać się tam autobusem i tak też zrobiliśmy.

Wąska grobla łączy wysuniętą w morze najstarszą część miasta ze stałym lądem. Od 1983 r został wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przed wjazdem do miasta na kamiennej podmurówce wznosi się symbol starego Nesebyru – drewniany wiatrak a w oddali widać czerwone dachy domów. Do miasta wchodzi się przez bizantyjską bramę obronną zbudowaną w V w. Wokół Starego Miasta widać pozostałości murów obronnych, które kiedyś wznosiły się do siedmiu metrów wysokości. Obecnie w znacznej części znajdują się pod wodą.

Nesebyr Stare Miasto
Nesebyr – Stare Miasto

Tuż za murami po prawej stronie znajduje się Muzeum Archeologiczne. Dalej kierujemy się w lewo wąską brukowaną kocimi łbami uliczką. Dochodzimy do niewielkiej przystani, do której wpływają łodzie ze Słonecznego Brzegu. Nesebyrska starówka słynie z charakterystycznej XIX – wiecznej zabudowy zwanej czarnomorską. Są to dwukondygnacyjne domy, w których przeważnie parter jest kamienny a piętro drewniane i wysunięte w stronę ulicy.

Nesebyr - mury obronne
Nesebyr – mury obronne

Parter służył jako piwnica lub spiżarnia, gdzie magazynowano wino lub suszono ryby. Natomiast część drewniana pełniła funkcję mieszkalną. Dom otaczał niewielki ogród. Obecnie w wielu tego typu budynkach mieszczą się sklepiki, restauracje i kafejki. Uliczki są tu wąskie i kręte z powodu silnych wiatrów, które często wieją od morza. Taki układ budynków miał na celu zapewnić jak największą ochronę przed żywiołem.

Nesebyr - Stare Miasto
Nesebyr – Stare Miasto

 

nesebyr-stare-miasto
Nesebyr – Stare Miasto

 

Nesebyr - Stare Miasto
Nesebyr – Stare Miasto

Spacerując po starej części Nesebyru, co kawałek natykamy się na zachowane w różnym stanie świątynie sakralne. Z bazyliki cerkiewnej św. Zofii (Stara Metropolia) pochodzącej z początku V w., pozostały tylko ściana główna i dwie ściany arkadowe. Widać tutaj charakterystyczny sposób dekorowania murów w stylu malowniczym, czyli jasne kamienne ściany „haftowane” są czerwoną cegłą. Ruiny te wykorzystywane są często jako scena koncertowa.

Nesebyr - Stara Metropolia
Nesebyr – Stara Metropolia

Podobnie jest ze zbudowaną z XIV w cerkwią św. Jana Aliturgetosa, która do naszych czasów doczekał się również w stanie niekompletnym. Wiele świątyń zachowało się w dobrym stanie, jak najczęściej przedstawiana na widokówkach, pochodząca z XIII w cerkiew Chrystusa Pantokraty. Ta budowla z kolei charakteryzuje się stylem architektury bałkańskiej z zewnętrznymi geometrycznymi dekoracjami.

Nesebyr - cerkiew św. Jana Aliturgetosa
Nesebyr – cerkiew św. Jana Aliturgetosa

Na terenie starej części Nesebyru nadal prowadzone są prace wykopaliskowe. Z pewnością to sięgające 2 tysięcy lat p. n. e. miasto, kryje w sobie jeszcze wiele nieodkrytej historii. Warto poświęcić część dnia, aby zwiedzić starą część Nesebyru, pospacerować wąskimi uliczkami lub odpocząć na jednych z wielu małych placyków.

Dziękuję, że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis zachęcam do polubienia go.

Zapraszam również do odwiedzenia:

Zwiedzanie Płowdiwu,
Sofia w dwa dni – praktyczne informacje,
Atrakcje turystyczne Sofii

Leave a Reply