Mniej znane pałace i zamki Brandenburgii

Mniej znane pałace i zamki Brandenburgii. Tuż za niemiecką granicą, kilka kilometrów od Słubic w powiecie Markische-Oderland, znajduje się wiele obiektów wartych zobaczenia. To mniej znane pałace i zamki Brandenburgii, położone w małych malowniczych miejscowościach, oddzielonych od siebie odległością kilkunastu kilometrów

Zamek w Gusow – Platkau
Mniej znane zamki Brandenburgii - Zamek w Gusow Platkau
Pałace i  zamki Brandenburgii – zamek w Gusow – Platkau

 

Niecałe 40 km od Słubic i 26 km od Kostrzyna n/O znajduje się mała miejscowość Gusow-Platkau. To tutaj prawdopodobnie już w XIV w. znajdowała się dwór szlachecki. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej dwór nabył w 1648 r. ówczesny pułkownik a późniejszy feldmarszałek Georg Freiherr von Derfflinger. W I połowie XVIII w. obiekt przekształcony został w barokowy zamek wraz z ogrodem w tym samym stylu. Natomiast w II połowie XIX w. został gruntownie przebudowany i otrzymał obecny neogotycki kształt, a projekt ogrodu nadał mu charakter angielskiego parku.

Po śmierci w 1900 r. ostatniego hrabiego Schönburg-Hinterglauchau i jego żony w 1943 r. w zamku znajdował się dom opieki dla osób starych i chorych, którzy przybywali ze zniszczonych przez wojnę miast, znajdując tutaj tymczasowe schronienie. Pod koniec wojny zamek był magazynem i placówką dowództwa Werhmachtu. Natomiast już po zakończeniu wojny przez krótki okres stacjonowała tutaj armia czerwona.

 

Mniej znane zamki Brandenburgii - zamek w Gusow - Platkau
Pałace i zamki Brandenburgii – zamek w Gusow – Platkau

 

Od 1948 r. zamek przeszedł w ręce gminy i od tego czasu użytkowany był na wiele sposobów: między innymi jako szkoła, przedszkole czy magazyn na zborze. W 1992 r. jako podupadła ruina został sprzedany w ręce rodziny Engelhardt, która dokonała niezbędnego remontu. Obecnie we wnętrzach zamku znajduje się hotel wraz z restauracją oraz Muzeum Historii Brandenburgii z kolekcją figurek cynowych.

Pałac w Neuhardenberg
Mniej znane zamki Brandenburgii - zamek w Neuhardenberg
Pałace i  zamki Brandenburgii – pałac w Neuhardenberg

 

Około 8 km dalej znajduje się kolejna ciekawa miejscowość Neuhardenberg, której pierwotna nazwa od XIV w. brzmiała Quilitz. W 1763 r. w ramach podziękowania za uratowanie życia królowi Prus Fryderykowi II w III wojnie śląskiej Joachim Bernhard von Prittwitz otrzymał urząd Quilitz, gdzie następnie wzniósł barokowy pałac.

W kolejnych latach jego syn Friedrich Wilhelm kontynuował rozbudowę o dodatkowe sąsiednie budynki. W 1811 r. posiadłość została sprzedana koronie pruskiej i trzy lata później podarowana przez króla Fryderyka Wilhelma III kanclerzowi Prus, księciu Karlowi Augustowi von Hardenberg. W tym czasie następuje zmiana nazwy miejscowości na Neuhardenberg. Karl Friedrich Schinkiel otrzymuje zlecenie przebudowy pałacu, który nadaje mu ostatecznie klasycystyczny charakter. W 1821 r. dodatkowo rozbudowano i zmieniono wygląd parku.

 

Mniej znane zamki w Brandenbrgii - zamek w Neuhardenberg
Pałace i zamki w Brandenbrgii – pałac w Neuhardenberg
Świadek zamachu na Hitlera

Pałacowe mury były świadkami tworzenia planu zamachu na Adolfa Hitlera, który miał miejsce w lipcu 1944 r. Jednym z uczestników był hrabia Carl-Hans von Hardenberg, który przejął posiadłość w 1921 r. Pałac miał być miejscem, gdzie hrabia wraz z towarzyszami mogli bez przeszkód przyśpieszyć zamach. Niestety konsekwencją nieudanego ataku był areszt i zesłanie do niewoli w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Hrabia Carl-Hans von Hardenberg zmarł w 1958 r. a w 1991 r. urna jego i jego żony została złożona w rodzinnym grobie za kościołem.

Po II wojnie światowej pełnił różne funkcje np. szkoły, klubu młodzieżowego, od 1957 r. garnizonu Narodowej Armii Ludowej NRD. W 1949 po raz kolejny zmieniono nazwę miejscowości na Marxwalde a 1990 r. zdecydowano się do powrotu poprzedniej nazwy Neuhardenberg.

 

Zamkowy park w Neuhardenberg
Pałacowy park w Neuhardenberg

 

W 1997 r. pałac wraz z parkiem został nabyty Niemiecki Związek Kas Oszczędnościowych i Żyrowych i sukcesywnie odrestaurowany do 2001 r. Po czym został przekazany Fundacji Schloss Neuhardenberg, która jest odpowiedzialna za organizację wydarzeń kulturalnych.
To tylko dwa z wielu pięknych obiektów znajdujących się blisko polskiej granicy, które warto zobaczyć.

Dziękuję,że odwiedziłeś/odwiedziłaś moją stronę. Jeżeli spodobał Ci mój wpis, proszę polub moją stronę.

Zapraszam również do odwiedzenia:
Ciekawe miejsca we Frankfurcie nad Odrą.
Ciekawe miejsca w Brandenburgii – te mniej znane.
Zwiedzanie okolic Frankfurtu nad Odrą.

Leave a Reply